Henkilöstöpula ei ratkea vain rekrytoimalla – ratkaisu löytyy työvälineistä
Sosiaali- ja terveysalan suurin haaste on edelleen sama kuin ennen: ammattilaisten riittävyys. Kotihoidossa ja sosiaalihuollossa tämä näkyy päivittäin – kiireenä, stressinä ja hoitoon pääsyn viivästymisenä. Väestön ikääntyessä ja palvelutarpeiden kasvaessa on selvää, että henkilöstöä ei yksinkertaisesti riitä kaikkeen.
Uusia käsiä ei voida taikoa mistään, mutta yksi keino on käytettävissä heti: tehdään työstä sujuvampaa ja vähemmän kuormittavaa. Tämä onnistuu varmistamalla, että hoitotyön ammattilaisilla on käytössään nykyaikaiset, tehokkaat ja jaettaviksi suunnitellut mobiilityövälineet.
Aikaa ei saa kulua turhaan – mutta niin käy yhä liian usein
Kotihoidon ja sosiaalihuollon työntekijät kirjautuvat päivittäin lukuisiin järjestelmiin, syöttävät tietoja eri sovelluksiin ja päivittävät asiakastietoja useissa eri pisteissä. Useilla hyvinvointialueilla tähän menee edelleen 20–40 minuuttia työvuoroa kohden.
Kun kirjautumiset vievät kymmeniä sekunteja ja laitteet ovat henkilökohtaisia, työn tehokkuus kärsii ja työntekijät turhautuvat. Tietotekniikka vie huomion ihmiseltä – ja se on juuri päinvastoin kuin hyvän hoitotyön pitäisi olla.
Kertakirjautuminen ja jaetut mobiililaitteet – pieni muutos, suuri vaikutus
Ratkaisu on yksinkertainen ja jo monilla alueilla testattu: toimikortti ja kertakirjautuminen yhdistettynä jaettuihin mobiililaitteisiin.
Kun työntekijä voi tunnistautua laitteeseen korttia vilauttamalla ja jatkaa kesken jäänyttä työtään millä tahansa laitteella, aikaa säästyy heti.
Mobiililaitteet voidaan ottaa yhteiskäyttöön joko työvuorokohtaisesti tai tiimikohtaisesti – ilman, että tietoturva kärsii. Päinvastoin, tietoturva vahvistuu, kun salasanoja ei enää kirjoiteta lappuihin eikä laitteita tarvitse lukita henkilökohtaisilla tunnuksilla.
Kolmannes laitemääristä – ja merkittävät säästöt
Perinteisesti mobiililaitteet on hankittu henkilökohtaisina, mutta tämä on kallista ja usein tarpeetonta. Kun laitteet otetaan jaettuun käyttöön kertakirjautumisella, tarvittava laitemäärä voi laskea jopa kolmannekseen entisestä.
Tämä tuo merkittäviä säästöjä:
- Hankintakustannukset pienenevät 40–60 %
- Ohjelmistolisenssikuluissa jopa kymmenien prosenttien säästöt
- Huolto- ja hallintakustannukset alenevat, kun laitteet ovat keskitetysti hallittavissa ja nopeasti vaihdettavissa
- Työajan säästö on suurin hyöty: hoitajat voivat käyttää enemmän aikaa asiakkaiden kohtaamiseen, ei kirjautumisiin tai laiteongelmiin
Jo muutaman sadan työntekijän organisaatiossa tämä tarkoittaa kymmenien tuhansien eurojen säästöjä kuukaudessa ja samalla helpotusta rekrytointipaineisiin.
Kotihoito ja sosiaalihuolto hyötyvät erityisesti
Kotihoidossa työntekijät liikkuvat jatkuvasti asiakkaalta toiselle, ja laitteet kulkevat mukana. Kun laitteet voidaan ottaa käyttöön vain vilauttamalla korttia ja kirjautuminen on välitöntä, jokaisella pysähdyksellä säästyy minuutteja.
Lisäksi jaetut mobiililaitteet mahdollistavat sen, että työntekijä voi jatkaa kesken jäänyttä asiakirjaa toisella laitteella tai toimistolla, ilman erillistä kirjautumista tai synkronointia. Sosiaalihuollon yksiköissä, joissa käytetään useita eri ohjelmia ja laitteita, ratkaisu helpottaa työtä merkittävästi – ja vähentää virheiden riskiä.
Vähemmän kiirettä, enemmän tyytyväisyyttä
Tutkimusten mukaan kertakirjautumisen ja yhteiskäyttöisten laitteiden käyttöönotto on vähentänyt hoitohenkilöstön stressiä jopa 40 %. Kun työ sujuu ja välineet toimivat, työntekijät viihtyvät paremmin ja alanvaihtohalukkuus vähenee.
Käytännössä tämä on resurssienhallintaa parhaimmillaan: parempi työtyytyväisyys = vähemmän poissaoloja, vähemmän vaihtuvuutta ja enemmän hoitotyöhön käytettyä aikaa.
Konkreettisia säästöjä ja inhimillisiä hyötyjä
Kotihoidon ja sosiaalihuollon palveluissa investointi jaettuihin mobiililaitteisiin maksaa itsensä takaisin kuukausissa, ei vuosissa.
Ajan ja kustannusten lisäksi paranevat myös:
- Tietojen ajantasaisuus ja potilasturvallisuus
- Asiakaskohtaamisten laatu, kun katse pysyy ihmisessä, ei näytössä
- Työn joustavuus, kun laitteet eivät sido käyttäjää tai paikkaa
Työvälineet kuntoon – nyt on oikea hetki
Kun hyvinvointialueet etsivät keinoja hillitä kustannuksia ja vastata kasvaviin palvelutarpeisiin, on selvää, että työvälineiden modernisointi on yksi nopeimmista ja tehokkaimmista toimenpiteistä. Jaetut mobiililaitteet kertakirjautumisratkaisulla eivät ole enää kokeilu – ne ovat käytännössä todistettu tapa säästää rahaa, aikaa ja hermoja.
